«ПОРТРЕТ СЕЛА НА ТЛІ ВІКІВ»

Перша історична згадка про село Замостя датується 1436 роком. Історія нашого населеного пункту сягає в сиву давнину. Як свідчать архівні матеріали, що найдавніше поселення на території Вижницького району було на місці сучасного села Замостя палеолітична стоянка, датована 40-12 тисяч років тому. А всього на берегах Черемошу, Пруту і Дністра було виявлено понад 130 палеолітичних стоянок, більшість з яких існували у всіх районах області.
Існує дві версії походження назви села.Одна з них говорить, що назвали село як територію за мостом через річку Черемош.
Інша версія пояснює назву, як територію за містом Вашківці.
Село умовно поділено на кути.Найперші поселенці жили на горі Монастир, пізніше були заселені Гончарка і Луг.
На горі в лісі був побудований монастир, неймовірніше чоловічий. Згодом навколо монастиря будувалися хати, приживалися люди, заводили господарство. Кількість жителів зростала за коштом переселення з хуторів, відрубів. Монастир був зруйнований (можливо кимось із загарбників), а в пам'яті збереглася назва кута. В 1996 році на тому місці, де був монастир, побудовано та освячено каплицю, яка, кажуть, має святу чудодійну силу.Назви, що збереглися, свідчать про природні умови та розповідають, що тут здавна проживали ремісники й землероби (Гончарка). Ще збереглися такі назви Горби, Бережниця, Забереж.
Під час археологічних розкопок на південь від села в урочищі Березняк виявлено пізньої палеолітична стоянка, недалеко від центра села, на правому березі річки Бережниці знайдено залишки давньоруського поселення ХІІ-ХІІІ ст.(період Галицько-Волинського князівства)
В роки Другої світової війни виникло урочище Летовище, де німці розпочали будувати аеродром, але у зв'язку зі швидким просуванням на схід інтерес до цієї території ослаб, від аеродрому залишилась лише назва.

08 Листопада, 2018 р., 04:02
        «Людина повинна знати і пам’ятати, звідки вона пішла у життя»…