Маланка (Переберія)

Наша Маланка

в Черемоші брела,

На камені ноги мила…

Чи не найяскравішим святом зимового циклу на Буковині традиційно є відзначення Нового року за старим  стилем, на Василля, яке відбувається у вигляді  «Переберії", чи "Маланки" - ритуального карнавального дійства з обходами осель рядженими-перебраними 13-14 січня.

Історія Маланки у Вашківцях сягає здавніх давен. Існує повір’я що власник міста Вашківці над Черемошем барон Петріно, щоб заохотити селян, організував конкурс на кращий карнавальний костюм, а переможець нагороджувався бочкою пива та звільненням від роботи на барона на цілий рік.

У Вашківцях був і чи не єдиний на всю Буковину костюм "бук-шандаря". Його історія - це своєрідне віддзеркалення історії самих буковинців. Колись давно служив у почесній варті австроугорського цісаря Франца Йосифа вашківчанин на прізвище Курик. Відслуживши, привіз із Відня додому розкішну парадну форму - шапка з "павою", "полети", себто еполети, гарний шкіряний ремінь. До цісарських цяцьок підібрали народну ношу - так і виник костюм "бук-шандаря". Кажуть, ту "паву" з "полетами" успадкувало ще й нинішнє покоління "бук-шандарів".

Особливо багата традиціями буковинська  переберія у Вашківцях над Черемошем,  на яку щороку збираються тисячі гостей із усього краю і з-поза його меж, якій не одна сотня років давніх давен у ніч на Новий рік за старим стилем Вашківчани, ледь не в кожній хаті, від  дітлахів і до статечних газд  перебираються у найфантастичніші маски та костюми.

У Вашківцях віддавна існує і таке унікальне ремесло, як виготовлення масок. Старожили із захопленням згадують чудові маски роботи народного майстра Георгія Гараса (музей якого зберігає пам'ять про цього умільця), з пошаною називають імена майстрів Володимира Мігована й Володимира Леонтюка. Сьогодні існують  школи майстрів масок Миколи Марчука та художника натураналіста і авангардиста Василя Сірецького, які захоплюють своєю красою та неповторністю.
І в такому чудернацькому вбранні переберія рушає від оселі до оселі, затіваючи театралізоване маскарадне дійство.
Ми хочемо  розказати, як відбувається  це чудернацьке дійство у Вашківцях.
 Цікаво спостерігати, що в цей день13 січня  діти йдуть щедрувати  десь від обіду. Вони оспівують  Маланку, Святого Василя.

« Ой чінчіку – Васильчику»

Як лиш смеркне, в кожному куті міста чути гамір і сміх, то тут, то там лунають новорічні колядки. Містом ходить багато груп «перебраних». І кожен з перебраних опівночі збираються в тому куті де проживають, щоб повеселити людей.  Маланкарінезабувають своїх рідних та друзів, які проживають в різних кутах міста Вашківці. Вони вітають їх із Старим Новим роком і колядою. Кого там тільки немає: Маланка (хлопець переодягнений за дівчину), козаки, діди, баби, цигани, ведмеді. Є багато інших персонажів, які пов’язані з історією нашого краю та з сьогоденням.

Наступного дня, на Василія уся галаслива периберія із дзвіночками, батогами, на конях, фірах, мерседесах сходиться на полудень в одному місці по кутах.І кого тут не побачиш! Від масок Діда і Баби, Ведмедя, Цигана, до популярних персонажів кіно, анекдотів та політиків.

А надвечір учасники переберії збираються в Долішньому куті міста, де влаштовують традиційне купання у плесі річки Глибочок, обливаючи одне одного холодною водою.

Ще в цей день зранку дітлахи ходять посівати примовляючи при цьому:

Сію, сію, посіваю

З Новим роком Вас вітаю.

Господарі дякували за привітання, обраровували дітей, а ті, раді і веселі, поспішали, щоб привітати з цим днем всіх.