Вашківецька міська громада
Вижницький район, Чернівецька область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історична довідка

Вашківецька міська територіальна громада.

 

Місто Вашківці – громада, знамените чудодійною Анниною горою, фестивалем-маскарадом Маланкою та народною творчістю та сільським господарством.

Вашківці вперше згадуються у 30-ті роки XV століття під назвою Васківці, що походить від імені Васко. Про колишній розвиток Вашківців нагадують світлини австрійського періоду: тоді, на початку ХХ століття, Вашківці дійсно можна було назвати містом.

Сьогодні це просто один із куточків Буковини. При в’їзді до міста з боку Чорториї знаходиться музей-садиба Георгія Гараса (1901 – 1972 роки) – видатного художника-орнаменталіста. Предметом особливого захоплення майстра було народне мистецтво вишивки. Усе своє життя він присвятив збиранню барвистих народних вишивок рідного краю, аналізував, намагаючись зрозуміти саму душу буковинської орнаментики. На основі вивченого та побаченого, Гарас створив понад 2 тисячі композицій, багато з яких набули популярності серед майстрів буковинських вишивок та килимарників. За його орнаментами створювали вишивки навіть прихильниці народної творчості серед української діаспори в Канаді.

В трьох кілометрах від центра Вашківців знаходиться гора, що йменується Анниною (304 метри над рівнем моря), із срібними куполами монастирських церков. Легенда розповідає, що в тій час, коли Буковина знаходилася під турецьким ярмом, жила у Вашківцях дівчина на ім’я Анна, яка славилася своєю красою і добрими вчинками. Проте під час одного за набігів турків вона була змушена рятуватися й побігла на гору. Діватися було нікуди, й дівчина почала молитися Богу, щоб той врятував її тіло і душу. І коли вороги були вже зовсім близько, сталося диво: земля розступилася і поглинула Анну. На знак цього дива місцеві християни насипали тут могилу і звели кам'яний хрест, а гора з тих пір почала називатися Анниною. Незабаром з-під гори забив струмок з цілющою водою і до гори почали приходити хворі, які за допомогою молитви та святої води зцілювалися. Навіть у радянські часи люди проводили тут богослужіння, встановлювали вночі хрести.

Проте відомі ж Вашківці на всю Україну не церквами, костелами, і, навіть, не Анниною горою. Для шанувальників народних традицій Буковині та за її межами Вашківці – це місто проведення найбільшого в Україні карнавалу – Вашківецької Маланки Переберії. Щороку на свято великомучениці Меланії в ніч з 13 на 14 січня всі мешканці містечка від малого до старого влаштовують переберію, тобто переодягання у казкові костюми з масками. У такому вигляді маланкарі ходять від оселі до оселі і відганяють злих духів. Завітавши до хати, учасники переберії, виганяючи духів, перевертають все в домі з ніг на голову, при цьому ще й отримуючи а це винагороду. Традиційними для маланкарів вважаються костюми «діда» і «баби», не обходиться й без «циганів», «жидів», «дідів», «козаків», «нареченого та нареченої», «чортів» та знаменитих «вашківських ведмедів». Щоправда, в додачу до цього кожного року з’являються нові персонажі. Найцікавіше починається наступного ранку – 14 січня, на день Василя, коли у місті проходить фестиваль Маланки, якому присвячений й окремий музей, в якому налічується близько 200 експонатів.

В цілому на території Вашківецької об’єднаної територіальної громади щорічно проводиться три фестивалі: обласний фестиваль народної творчості “Вашківецька Маланка” (13-14 січня), фестиваль-конкурс рідної пісні “Квітне Черемшина” (5 травня), фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва “Вашківецький диво грай” (1 червня). Також у громаді діє народний аматорський хор Вашківецького будинку культури; народний аматорський ансамбль танцю “Черемшина”, народний аматорський оркестр духових інструментів.

Привабливими для туризму є й сільські населені пункти, що входять до складу громади. Окрім привабливих ландшафтів, на їхній території знаходяться як культові споруди, так і пам’ятки архітектури:

  • Успенська (Миколаївська) церква хатнього типу 1784 р. у с. Волока;
  • пізньопалеотична стоянка та залишки давньоруського поселення 12-13 ст. у с. Замостя;
  • палац Криштофовичів та парк у с. Карапчів;
  • поселення культури карпатських курганів у с. Карапчів;
  • залишки слов’янського поселення Городище (фортеця Хмелів) у с. Карапчів;
  • церква Різдва Пресвятої Богородиці хатнього типу 1816 р. у с. Карапчів;
  • дерев’яна церква Святих Апостолів Петра і Павла 1829 р. у с. Вали.

Крім того, на території м. Вашківці є православна церква та костьол початку 19 століття, та залишки трьох ранньослов'янських поселень черняхівської культури.

Окрім фестивального, етнографічного та релігійного туризму громада володіє значним потенціалом для розвитку спортивного туризму, в т.ч. завдяки своєму рел’єфу – для велопрогулянок. Крім того, дорогами громади проходили спецділянки етапу Чемпіонату України з раллі.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь