ДО УВАГИ ПЛАТНИКІВ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ!
Податковим Кодексом України (далі – ПКУ) визначено, що платниками податку на землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (п. 269.1 ПКУ).
Звітним податковим періодом для плати за землю є календарний рік.
Платники податку за землю (крім фізосіб) самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого подають Декларацію до ДФС за місцем розташування земельної ділянки, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (п. 286.2 ПКУ). Подання річної Декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних звітів.
Отже, 20.02.2019 року є останнім днем подання Декларації за січень 2019 року, а також – подання Декларації на 2019 рік.
Податкове зобов’язання, визначене на підставі Декларації, сплачується рівними частинами щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім днем звітного місяця.
Що стосується фізичних осіб, то обчислення земельного податку здійснює орган ДФС за місцем розташування земельної ділянки, і надсилає платнику податкове повідомлення-рішення до 1 липня.
При цьому, фізособи сплачують податкове зобов’язання протягом 60-ти днів з дня отримання податкового повідомлення-рішення.
ПКУ встановлено пільги зі сплати земельного податку:
Серед фізосіб від сплати податку звільняються, зокрема:
- інваліди 1-2 групи;
- фізособи, які виховують 3х і більше дітей віком до 18 років;
- пенсіонери (за віком);
- ветерани війни;
- постраждалі в наслідок Чорнобильської катастрофи;
- власники земельних ділянок, паїв при передачі в оренду єдиннику 4 групи.
Для юросіб передбачено, що від сплати податку звільняються, зокрема:
- санаторно-курортні та оздоровчі заклади, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів;
- бази олімпійської та параолімпійської підготовки;
- дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади всіх форм власності;
- заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, фізкультури та спорту;
- державні та комунальні дитячі санаторно-курортні заклади та заклади оздоровлення та відпочинку.
Також ст.283 ПКУ визначено перелік земельних ділянок, які не підлягають оподаткуванню земельним податком.
Також нагадуємо, що за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов’язок подання якої до контролюючих органів передбачено ПКУ, передбачено штраф у розмірі 170 грн, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. За ті самі дії, вчинені платником податків повторно протягом року, штраф застосовується у розмірі 1020 грн.
Крім того, за затримку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання до 30 календарних днів застосовується штраф у розмірі 10% від суми податкового боргу, понад 30 календарних днів – 20% від суми податкового боргу (п. 126.1 ПКУ).
Застосування штрафних санкцій за несплату, несвоєчасну сплату земельного податку застосовується як до фізичних так і до юридичних осіб.
Підготовлено в рамках проекту «Різні громади – спільні рішення для економічного зростання», що фінансується ЄС через ініціативу «Мери за економічне зростання».